Speta: Vanzare actiuni

Speta: Vanzare actiuni

Un SRL detine actiuni intr-o societate pe actiuni si hotaraste instrainarea unei parti din detinere catre un alt actionar al SA-ului. Vom stabili daca poate SRL-ul sa instraineze detinerea de actiuni la un pret sub valoarea nominala si care sunt implicatiile legate de impozit, TVA, etc?

Raspunsul consultantului:

Da, se pot instraina actiunile la un pret sub valoarea nominala. Nu exista implicatii in privinta TVA, operatiunile cu actiuni fiind scutite de taxa conform art. 141 alin. 2 lit. a pct. 5 din „Codul fiscal.

Din punct de vedere al impozitului pe profit, veniturile obtinute din vanzarea actiunilor sunt impozabile, iar costul lor de achizitie (valoarea nominala) este cheltuiala deductibila.

Singura atentionare este legata de situatia in care cumparatorul actiunilor este persoana afiliata cu societatea care vinde actiunile. In aceasta situatie, devin aplicabile prevederile art. 11 alin. 2 din „Codul fiscal potrivit carora, in cazul tranzactiilor intre persoane afiliate, autoritatile fiscale pot ajusta suma venitului sau a cheltuielii oricareia dintre persoane, dupa cum este necesar, pentru a reflecta pretul de piata al tranzactiei respective.

Sursa: blogulspecialistului.ro

Data aparitiei: 21 august 2013

Leave a Reply