Speta: TVA vanzare teren

Speta: TVA vanzare teren

Cum gestionam Taxa pe Valoarea Adaugata in cazul unor terenuri? Tinem cont de faptul ca se defineste ca teren construibil orice teren amenajat sau neamenajat pe care se pot executa constructii.

In cazul in care exista o platforma betonata, ce se intampla cu terenul de sub aceasta platforma?

Fiind un teren construibil sau pe care se pot executa constructii, vanzarea lui este cu TVA?

Prin teren construibil se intelege acel teren pentru care se poate obtine vreodata o autorizatie de constructie (ceea ce nu se poate intampla, de exemplu, pentru un teren aflat in extravilan si care are destinatia de teren agricol si este probabil ca asa va ramane intotdeauna).

In cazul de fata:
–    constructia se poate vinde fara TVA, nefiind noua, sau se poate opta pentru vanzarea sa cu TVA in conditiile art. 141, alin. (3) din Codul fiscal.

–    platforma betonata este un teren pe care s-au facut amenajari (betonarea sa) si se va trata cu TVA..

Daca pe platforma respectiva si pe teren este posibil sa se obtina autorizatii de constructii (se afla in intravilan), atunci ele sunt terenuri construibile si nu se pot vinde decat cu TVA.

Daca terenul este arabil si nu construibil, atunci acesta se va putea vinde fara TVA.

Sursa: fisclalitatea.ro

Data aparitiei: 26 martie 2015

Leave a Reply