Speta: TVA cautiune

Speta: TVA cautiune

O firma romana a achizitionat un autoturism din UE (ambele firme sunt platitoare de TVA). Societatea din Germania a facturat fara TVA, dar pe factura a trecut si o cautiune, reprezentand valoarea TVA autoturism.

Aceasta cautiune va fi restituita dupa ce firma romana va face dovada inregistrarii autoturismului in Romania, si va trimite in acest sens documente doveditoare catre firma din Germania. Cautiunea facturata face obiectul unei taxari inverse? Se inregistreaza cautiunea in Declaratia 390?

Daca da, pentru ce achizitie sau prestare servicii?

Se mentioneaza ca autoturismul nu va fi utilizat doar in scopuri economice.

Avand in vedere faptul ca nu reprezinta contravaloarea unui bun, ci garantia faptului ca beneficiarul din Romania va respecta obligatia inmatricularii autoturismului, suma respectiva nu reprezinta baza de impozitare a TVA astfel incat cumparatorul din Romania sa aplice regimul de taxare inversa prin formula contabila 4426 = 4427. Practic, operatiunea nu este impozabila d.p.d.v. al TVA, motiv pentru care valoarea acesteia:
–    nu  afecteaza valoarea de achizitie a autoturismului ca baza de impozitare a TVA;
–    nu se evidentiaza in jurnalele pentru TVA;
–    nu se raporteaza prin decontul de TVA cod 300 la randul 5 si 18, dar nici prin declaratia informativa code 390 cu simbolul A.

Pentru a nu intra in baza de impozitare a TVA, valoarea cautiunii respective trebuie inscrisa in mod distinct in factura emisa, iar din contractul incheiat intre cei doi parteneri sa rezulte motivul pentru care aceasta suma este facturata, dar si conditiile de restituire a acesteia. In acest context, am in vedere prevederile art. 137 „Baza de impozitare” alin. (3) lit. b) prin care se reglementeaza in mod expres faptul ca ” Baza de impozitare nu cuprinde urmatoarele: ….   b) ……si orice alte sume solicitate pentru neindeplinirea totala sau partiala a obligatiilor contractuale, daca sunt percepute peste preturile si/sau tarifele negociate;”.

In situatia in care autoturismul respectiv nu va fi utilizat exclusiv pentru activitatea economica, cumparatorul din Romania este obligat sa limiteze cu 50% dreptul de deducere a TVA deductibila inregistrata in debitul contului 4426. Suma TVA limitata la deducere reintregeste costul de achizitie al autoturismului si se recupereaza prin amortizare.

Pentru limitarea dreptului de deducere a TVA  se efectueaza  urmatoarele inregistrari contabile:

– achizitia autoturismului

2133                                                         = 404                                       36.800

„Mijloace de transport”                             „Furnizori de imobilizari”

– taxarea operatiunii de achizitie intracomunitara prin aplicarea regimului de taxare inversa:

4426                                                            = 4427                                       8.832
„TVA deductibila”                                        „TVA colectata”

– limitarea cu 50% dreptului de deducere a TVA in situatia in care autoturismul nu se incadreaza in niciuna din cele 7 exceptii:

2133                                                            = 4426                                      4.416
„Mijloace de transport”                               „TVA deductibila”

Sursa: infotva.ro

Data aparitiei: 20 iulie 2015

Leave a Reply