Speta: Transport in comun pentru salariati

Speta: Transport in comun pentru salariati

Intrebare:

Abonamentele acordate salariatilor pe transportul in comun sunt considerate avantaje in natura?

Raspuns:

Contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, astfel cum este prevazut in contractul de munca, nu este considerat venit impozabil in intelesul impozitului pe venit conform art.76 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal.

De asemenea, potrivit art. 76 alin. (4) lit. g) din Codul fiscal, nu este considerata venit impozabil in intelesul impozitului pe venit, contravaloarea cheltuielilor de deplasare pentru transportul intre localitatea in care angajatii isi au resedinta si localitatea unde se afla locul de munca al acestora, pentru situatiile in care nu se asigura locuinta sau nu se suporta contravaloarea chiriei, conform legii.

Din punct de vedere al contributiilor, la finalul lit. b) a art. 142 exista mentiunea „astfel cum este prevazut in contractul de munca.”

Pentru a nu exista interpretari din punct de vedere al impozitarii, acest avantaj ar trebui mentionat in contractul de munca (chiar daca nu va fi impozitat nici din punct de vedere al impozitului pe venit, nici din punct de vedere al contributiilor).

Sursa: fiscalitatea.ro

Data aparitiei: 15 mai 2018

Leave a Reply