Speta: Scoatere din evidenta a creantelor neincasate

Speta: Scoatere din evidenta a creantelor neincasate

Va rog sa precizati in baza caror documente pot beneficia de prevederile art. 21, alin. 2, lit. n, pct. 1, Codul Fiscal, privind scoaterea din evidenta a creantelor neincasate, mai exact:
sunt deductibile la determinarea profitului impozabil:
– pierderile inregistrate la scoaterea din evidenta a creantelor incerte sau in litigiu pentru partea acoperita de provizion, potrivit art. 22,
– pierderile inregistrate la scoaterea din evidenta a creantelor incerte sau in litigiu, neincasate, in situatiile prevazute la art. 21 alin. (2) lit. n) din Codul fiscal , respectiv:
1. procedura de faliment a debitorilor a fost inchisa pe baza hotararii judecatoresti;
3. debitorul este dizolvat, in cazul societatii cu raspundere limitata cu asociat unic, sau lichidat, fara succesor;

Este necesara hotarea judecatoreasca in original?Sau este suficienta o copie? Sau exista alte documente?

Solutia consultantului:

Cheltuielile inregistrate la scoaterea din evidenta a creantelor neincasate, potrivit prevederilor art.21 alin.2 lit.n din Codul fiscal sunt considerate cheltuieli deductibile la calculul profitului impozabil numai in urmatoarele situatii:
– procedura de faliment a debitorilor a fost inchisa in baza unei hotarari judecatoresti;
– debitorul a decedat si creanta nu poate fi recuperata de la mostenitori;
– debitorul este dizolvat in cazul societatilor cu raspundere limitata cu asociat unic, sau lichidat fara succesor;
– debitorul inregistreaza dificultati majore care ii afecteaza intregul patrimoniu.
Vezi si Normele metodologice de aplicare a Codului fiscal, pct. 32^1 .

In cazul in care va incadrati in prevederile sus mentionate, se emite o Hotarare AGA prin care se vor stinge soldurile. Aveti nevoie de hotararea judecatoroasca care poate fi si in copie, pe care o mentionati si atasati la Hotararea AGA.

Sursa: clubcontabilitate.ro

Data aparitiei: 29 mai 2013

Leave a Reply