Speta: Refacturare transport intracomunitar

Speta: Refacturare transport intracomunitar

O societate factureaza bunuri unei societati din Franta, platitoare de TVA. Transportul a fost efectuat de o societate specializata, dar a fost refacturat de societatea romana clientului francez, fiind inclusa ca pozitie separata a facturii de bunuri.

Transportul se declara in acest caz separat la servicii sau se include in valoarea livrarii de bunuri?

In legislatie nu este detaliat foarte exact aceasta situatie, insa va propunem sa analizam prin similitudine prevederile din normele de aplicare pentru art. 137 din Codul fiscal, regasite la pct. 18 alin. (9) din HG 44/2004 cu modificari, dupa cum urmeaza:

„(9) Cheltuielile cu transportul bunurilor livrate intracomunitar sau alte cheltuieli accesorii, cum sunt cele de asigurare sau de ambalare, se cuprind in baza impozabila a livrarii intracomunitare numai daca, potrivit prevederilor contractuale, acestea cad in sarcina vanzatorului.”.

Din speta prezentata se intelege ca societatea suporta transportul bunurilor, prin urmare acesta va fi componenta a valorii bunurilor livrate si nu se va raporta in declaratia 390 ca pozitie de servicii.

Sursa: infotva.ro

Data aparitiei: 08 aprilie 2015

Leave a Reply