Speta: Refacturare cheltuieli catre societatea-mama

Speta: Refacturare cheltuieli catre societatea-mama

Prezentam cazul in care se refactureaza toate cheltuielile nedeductibile pentru compania-mama conform unui contract de servicii la care se adauga un procent reprezentand adaos comercial pentru calculul impozitului pe profit.

Vom putea considera aceste cheltuieli nedeductibile drept venituri neimpozabile dat fiind faptul ca altfel sunt impozitate dublu? Se va inregistra din prima faza cheltuiala nedeductibila si apoi venit din servicii?

Costurile refacturate pot fi considerate operatiuni economice de natura tranzactiilor intre doua persoane impozabile inregistrate in scopuri de TVA, fiecare pe teritoriul statului membru pe care este stabilit.

Facturile primite reprezinta cheltuieli ale societatii mama si venituri pentru sucursala.

In ceea ce priveste preturile aferente contractelor incheiate intre societatea mama si sucursala se tine seama de prevederile pct. 89 din Normele de aplicare a Legii nr. 571/2003 cu modificarile si completarile ulterioare, potrivit caruia la stabilirea pretului de piata al transferurilor efectuate intre persoana juridica straina si sediul sau permanent, precum si intre acesta si orice alta persoana afiliata acesteia, vor fi utilizate regulile preturilor de transfer.

Potrivit prevederilor art. 29 din Legea 571/2003, persoanele juridice straine care desfasoara activitate prin intermediul unui sediu permanent in Romania au obligatia de a plati impozitul pe profit pentru profitul impozabil care este atribuibil sediului permanent.

Profitul impozabil al sediului permanent se determina prin tratarea acestuia ca persoana separata si prin utilizarea regulilor preturilor de transfer la stabilirea pretului de piata al unui transfer facut intre persoana juridica straina si sediul sau permanent.

Potrivit art. 20 lit. c) din Codul Fiscal, sunt venituri neimpozabile veniturile din anularea cheltuielilor pentru care nu s-a acordat deducere, veniturile din reducerea sau anularea provizioanelor pentru care nu s-a acordat deducere, veniturile din recuperarea cheltuielilor nedeductibile.

Sunt considerate venituri neimpozabile veniturile prin care se recupereaza cheltuielile pentru care nu s-a acordat deducere la momentul efectuarii lor, cum sunt: rambursarile de impozit pe profit platit in perioadele anterioare, restituirea unor dobanzi si/sau penalitati de intarziere, veniturile din anularea unor provizioane care au fost considerate cheltuieli nedeductibile la data constituirii lor si altele asemenea.

In masura in care intre societatea mama si societatea din Romania exista un contract sau un acord privind refacturarea cheltuielilor sau unor cheltuieli suportate de societatea din Romania, se au in vedere prevederile mentionate, respectiv, veniturile aferente unor cheltuieli nedeductibile sunt veniturile neimpozabile.

Sursa: fiscalitatea.ro

Data aparitiei: 22 ianuarie 2016

Leave a Reply