Speta: Nerezident – plata numerar

Speta: Nerezident – plata numerar

Avem o societate care are un contract de consultanta tehnica, cu o societate dintr-un alt stat UE. In fiecare luna, un specialist al societatii straine vine la punctul de lucru al societatii din Romania si acorda consultanta pentru lucrari cu grad ridicat de complexitate.

Valoarea contractului este de 2.000 EUR/luna. Vom vedea daca firma din Romania poate sa achite specialistului strain contravaloarea facturii in numerar (firma face plata in lei) pe baza de dispozitie de plata.

De asemenea, se mentioneaza ca reprezentantul strain doreste sa mentioneze pe factura „achitat”. Actionarul unic al societatii romane este si actionar in cadrul firmei straine.

Cum se va proceda corect in ce priveste aceasta plata?

Potrivit prevederilor art. 2 din Regulamentul BNR nr.4/2005, opera?iunile valutare curente si de capital, asa cum sunt prevazute in Nomenclator, se efectueaza in mod liber intre rezidenti si nerezidenti, in valuta si in moneda nationala (leu). Asadar, plata se poate efectua si in lei.

Conform pct 13 din HG 2185/2004 privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea prevederilor art. 5 si 6 din OG 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare „operatiunile de incasari si plati in valuta nu intra sub incidenta prevederilor ordonantei.”

Prin urmare avand in vedere ca aceste plati sunt efectuate in moneda nationala , apreciem ca sunt incidente prevederile OG 15/1996, iar in situatia prezentata plata depaseste plafonul de 5.000 lei prevazut de art.5 alin 2 lit. c).

In situatia in care plata se efectueaza in valuta, atunci nu se aplica prevederile acestei ordonante privind plafonarea platilor.

Dispozitia de plata , serveste ca document justificativ de inregistrare in registrul de casa si in contabilitate, in cazul platilor in numerar efectuate fara alt document justificativ.

Astfel , in situatia in care nu exista alt document, apreciem ca este legal sa se intocmeasca pentru aceste plati dispozitie de plata.

Sursa: fiscalitatea.ro

Data aparitiei: 06 aprilie 2015

Leave a Reply