Speta: Marfa din antrepozit fiscal

Speta: Marfa din antrepozit fiscal

Avem o societatea care detine un antrepozit fiscal si doua magazine de desfacere in doua puncte de lucru diferite. Pe ce document se poate scoate marfa din antrepozitul fiscal pentru a putea fi vanduta in magazine si cum fac receptia marfii in magazine?

Pentru a scoate marfa din antrepozitul fiscal este necesara plata accizelor.

Potrivit pct. 7 din Normele de aplicare a Codului Fiscal date in aplicarea art. 347 din Codul Fiscal avizul de insotire, in care se inscrie contravaloarea accizelor percepute, aferente cantitatilor de produse accizabile eliberate pentru consum, se utilizeaza in urmatoarele situatii:

a) in cazul deplasarii produselor accizabile de la antrepozitul fiscal catre alte locuri proprii de depozitare sau comercializare

b) in cazul deplasarii produselor accizabile de la antrepozitul fiscal catre clienti, daca la momentul expedierii nu se emite factura, sau daca expedierea se face direct catre clientii cumparatorului revanzator.

La punctele de lucru receptia marfurilor se face in fisele de magazie pe baza Notelor de recepetie.

Nota de receptie si constatare de diferente (NIR) serveste ca:

– document pentru receptia bunurilor aprovizionate;
– document justificativ pentru incarcare in gestiune;
– document justificativ de inregistrare in contabilitate.

Nota de receptie si constatare de diferente se foloseste ca document de receptie obligatoriu numai in cazul:

– bunurilor materiale cuprinse intr-o factura sau aviz de insotire a marfii, care fac parte din gestiuni diferite;

– bunurilor materiale care prezinta diferente la receptie;
– marfurilor intrate in gestiunile la care evidenta se tine la pret de vanzare.

In cazurile in care nu este obligatorie intocmirea NIR-ului, receptia si incarcarea in gestiune, dupa caz, si inregistrarea in contabilitate se fac pe baza documentului de livrare care insoteste transportul (factura, avizul de insotire a marfii etc.).

Sursa: contabilul.ro

Data aparitiei: 11 februarie 2016

Leave a Reply