Speta: Incasare numerar

Speta: Incasare numerar

Discutam despre o societate comerciala care incaseaza de la o persoana fizica in numerar o factura pentru avans marfa de 6.000 lei. Factura de avans se storneaza si se face factura de marfa in valoare de 12.000 lei. Se poate incasa diferenta de 6.000 lei tot in numerar? Stornarea se face pe factura separata. Se poate face stornarea pe aceeasi factura cu marfa?

La art. 3 alin. (1) si art. 4 alin. (1) din Legea 70/2015 pentru intarirea disciplinei financiare privind operatiunile de incasari si plati in numerar si pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 193/2002 privind introducerea sistemelor moderne de plata se prevede ca:

Art. 3. – (1) Prin exceptie de la prevederile art. 1 alin. (1) se pot efectua operatiuni de incasari si plati in numerar, in urmatoarele conditii:
a) incasari de la persoanele prevazute la art. 1 alin. (1), in limita unui plafon zilnic de 5.000 lei de la o persoana;

b) incasari efectuate de catre magazinele de tipul cash and carry, care sunt organizate si functioneaza in baza legislatiei in vigoare, de la persoanele prevazute la art. 1 alin. (1), in limita unui plafon zilnic de 10.000 lei de la o persoana;

(…)”
„Art. 4. – (1) Operatiunile de incasari in numerar efectuate de persoanele prevazute la art. 1 alin. (1), de la persoane fizice, reprezentand cesiuni de creante, primiri de imprumuturi sau alte finantari, precum si contravaloarea unor livrari de bunuri sau a unor prestari de servicii se efectueaza in limita unui plafon zilnic de 10.000 lei de la o persoana.”

Art. 1 alin. (1) din Legea 70/2015 se refera la:

„Art. 1

(1)Operatiunile de incasari si plati efectuate de persoane juridice, persoane fizice autorizate, intreprinderi individuale, intreprinderi familiale, liber profesionisti, persoane fizice care desfasoara activitati in mod independent, asocieri si alte entitati cu sau fara personalitate juridica de la/catre oricare dintre aceste categorii de persoane se vor realiza numai prin instrumente de plata fara numerar, definite potrivit legii.”

Prin urmare pentru o factura emisa catre o persoana fizica autorizata cu o valoare mai mare de 5.000 lei puteti incasa in numerar 5.000 de lei, restul de 1.000 lei prin banca, iar pentru o factura emisa catre o persoana fizica puteti incasa numerar integral factura finala in valoare de 6.000 lei, indiferent daca stornarea facturii de avans se face pe aceeasi factura cu factura finala sau pe o alta factura.

Sursa: fiscalitatea.ro

Data aparitiei: 26 noiembrie 2015

Leave a Reply