Speta: Impozitare venituri obligatiuni

Speta: Impozitare venituri obligatiuni

In cazul urmator, o societate a detinut obligatiuni la stat pe o perioada mai mare de un an. In cursul anului 2014 societatea vinde obligatiunile, realizand un castig. Veniturile din vanzarea obligatiunilor intra in baza de impozitare a impozitului pe profit? In ce stituatie poate exista excluderea din baza impozabila?

Dat fiind ca obligatiunile au fost detinute pe o perioada mai mare de un an, probabil ca au fost recunoscute in contabilitate ca si imobilizari financiare.

La vanzarea se inregistreaza venituri din imobilizari financiare cedate:
461 = 7641

si sunt scoase din gestiune inregistrand cheltuieli privind imobilizarile financiare cedate :
6641 = 265

Veniturile care nu intra in calculul impozitului pe profit sunt cele prevazute la art. 20 din Codul fiscal, veniturile din imobilizarile finanicare cedate nefacand parte dintre acestea.

Practic, profitul obtinut din diferenta 7641 – 6641 este impozabil. Veniturile obtinute din vanzarea obligatiunilor nu se pot exclude din baza impozabila in nicio situatie.

Daca detinatorul obligatiunilor ar fi fost o persoana fizica si nu o societate comerciala, atunci , conform art. 65, alin. (4) din Codul fiscal, „veniturile realizate din detinerea si tranzactionarea titlurilor de stat si/sau a obligatiunilor emise de catre unitatile administrativ-teritoriale” nu ar fi impozabile pentru aceasta.

Sursa: fisclaitatea.ro

Data aparitiei: 07 mai 2015

Leave a Reply