Speta: Impozitare majorare capital social?

Speta: Impozitare majorare capital social?

In cazul urmator, din profitul net al anului 2011, o cota de 70% s-a repartizat in cont 1063-rezerva statutara. In prezent, se doreste marirea capitalului social cu aceasta suma, fara a se modifica procentul detinut de fiecare actionar.

Vom vedea daca se mai plateste impozit in cota de 16% in momentul utilizarii rezervei statutare in aceste conditii de nemodificare a procentului detinut de fiecare actionar.

Potrivit art. 7 pct. 12 lit. a) din Codul fiscal notiunea de dividend reprezinta o distribuire in bani sau in natura, efectuata de o persoana juridica unui participant la persoana juridica, drept consecinta a detinerii unor titluri de participare la acea persoana juridica, exceptand o distribuire de titluri de participare suplimentare care nu modifica procentul de detinere a titlurilor de participare ale oricarui participant la persoana juridica.

In aceste conditii, rezulta fara echivoc faptul ca operatiunea de majorare a capitalului social avuta in vedere nu determina impozitarea acesteia.

Trebuie subliniat faptul ca potrivit art. 22 alin. (5) din Codul fiscal reducerea sau anularea oricarei rezervei care a fost anterior dedusa se include in veniturile impozabile, indiferent daca reducerea sau anularea este datorata modificarii destinatiei rezervei, distribuirii rezervei catre participanti sub orice forma, lichidarii, divizarii, fuziunii contribuabilului sau oricarui alt motiv.

Sursa: contabilul.ro

Data aparitiei: 05 decembrie 2014

Leave a Reply