Speta: Echipamente in conservare

Speta: Echipamente in conservare

Discutam despre o firma care a cumparat in urma cu cinci ani un echipament pe care l-a inchiriat pentru o perioada de un an, repectiv pana in februarie 2011. Din februarie 2011 pana in august 2015, echipamentul nu a mai fost utilizat, fiind trecut in conservare, in contabilitate s-a calculat doar amortizarea contabila, iar fiscal nu s-a dedus amortizarea.

Durata de utilizare este de 5 ani, respectiv pana in februarie 2015.

Pe ce perioada se calculeaza amortizarea fiscala daca echipamentul a fost amorizat integral?

Amortizarea fiscala este deductibila (a se vedea rd. 14 din formularul 101) si se determina distinct de amortizarea contabila, care este integral nedeductibila (a se vedea rd. 31 din formularul 101).

Din punct de vedere al impozitului pe profit, potrivit art. 24 din Codul fiscal mijloacele fixe se amortizeaza pe durata normala de utilizare stabilita prin Catalogul privind clasificarea si duratele normale de functionare a mijloacelor fixe aprobat prin hotarare de guvern.

Conform pct. 70^2 din Normele metodologice date in aplicarea Titlului II din Codul fiscal pentru perioada in care mijloacele fixe amortizabile nu sunt utilizate cel putin pe o perioada de o luna, recuperarea valorii fiscale ramase neamortizate se efectueaza pe durata normala de utilizare ramasa, incepand cu luna urmatoare repunerii in functiune a acestora, prin recalcularea cotei de amortizare fiscala.

In cazul prezentat nu conteaza ca echipamentul este amortizat integral din punct de vedere contabil, avand in vedere ca amortizarea contabila se calculeaza pe baza duratei de utilizare economica stabilita de societate, care poate fi diferita de durata normata de utilizare reglementata legal.

Daca durata normala de utilizare a echipamentului a expirat in raport cu momentul punerii in functiune, atunci amortizarea fiscala se poate recalcula la momentul repunerii in functiune a echipamentului pentru intreaga valoare fiscala ramasa neamortizata in raport cu durata de utilizare normata ramasa, cu conditia obtinerii de venituri in urma repunerii in functiune a echipamentului, astfel incat sa se respecte conditia esentiala a deductibilitatii – cheltuielile cu amortizarea fiscala (extracontabila) sa fie efectuate in scopul realizarii de venituri.

Sursa: fiscalitatea.ro

Data aparitiei: 08 decembrie 2015

Leave a Reply