Speta: Dividende asociat-angajat

Speta: Dividende asociat-angajat

Actionariatul societatii este format din trei asociati din care doi sunt angajati si cu contract de munca cu norma intreaga in societate. Al treilea asociat avea contract de munca cu norma intreaga pe alta societate, contract care inceteaza la jumatatea anului.

Prin speta de azi, raspundem urmatoarelor intrebari:

Cum se impoziteaza veniturile din dividende ale acestui asociat din momentul in care nu mai are contract de munca (contributii de sanatate sau de pensie)?

Daca acesta a luat dividende cu o luna anterioara incetarii contractului de munca, se retine doar cota de 16% impozit pe venit?

Potrivit art. 296^27 din Codul Fiscal contributia de asigurari sociale de sanatate se datoreaza si de catre persoanele care realizeaza venituri din investitii. Dividendele sunt considerate venituri din investitii potrivit art. 65 alin (1) din Codul Fiscal.

Persoanele care nu realizeaza intr-un an fiscal venituri de natura salariilor, venituri din pensii mai mici de 740 lei, precum si alte venituri pentru care exista obligatia retinerii CASS au obligatia platii contributiei de asigurari sociale de sanatate asupra veniturilor din dividende.

Baza lunara de calcul al contributiei de asigurari sociale de sanatate nu poate fi mai mica decat un salariu de baza minim brut pe tara.

Astfel, in cazul asociatului al carui contract de munca inceteaza la jumatatea anului, daca contributia de asigurari sociale de sanatate a fost calculata si platita la nivelul unui salariu minim pe economie (12 luni), acesta nu datoreaza CASS 5,5% pentru dividendele incasate in anul 2015.
Contributia de asigurari sociale de sanatate se stabileste de organul fiscal competent, prin decizia de impunere anuala, pe baza informatiilor din declaratia privind venitul realizat sau din declaratia privind calcularea si retinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit, precum si pe baza informatiilor din evidenta fiscala, dupa caz.

Astfel, la plata dividendului catre asociati nu se retine contributia de asigurari de sanatate, Aceasta contributie se va stabili ulterior de organele fiscale si se va comunica persoanelor care datoreaza, prin decizie. Termenul de plata este de 60 de zile de la comunicarea deciziei.

Sursa: fiscalitatea.ro

Data aparitiei: 15 iulie 2015

Leave a Reply