Speta: Decalaj intre vanzare si livrare

Speta: Decalaj intre vanzare si livrare

Avem o factura de export in luna februarie. Din anumite motive exportul efectiv se va produce in luna martie. Se declara exportul pe decontul de TVA la randul 3 in luna februarie sau se va storna factura de export din februarie, fiind emisa factura in martie cand s-a facut efectiv exportul?

Din punct de vedere contabil:

Potrivit prevederilor pct.283 alin (2) din Reglementarile contabile aprobate prin OMEF 1802/2014, in general, datele de transfer al controlului, de transfer al proprietatii si de livrare coincid. Totusi, pot exista decalaje de timp bunuri vandute si nelivrate inca, pentru care a avut loc transferul proprietatii.

Detinerea, cu orice titlu, de bunuri materiale, precum si efectuarea de operatiuni economice, fara sa fie inregistrate in contabilitate, sunt interzise potrivit prevederilor pct. 284 alin (1).

In  cazul unor decalaje intre vanzarea si livrarea bunurilor, acestea se inregistreaza ca iesiri din entitate, nemaifiind considerate proprietatea acesteia, astfel  bunurile vandute si nelivrate se inregistreaza distinct in gestiune, iar in contabilitate in conturi in afara bilantului.

Asadar, factura se inregistreaza in data emiterii acesteia, cand are loc tranferul dreptului de proprietate si de control  asupra bunurilor, apoi se scade  din gestiune marfa vanduta si concomitent se inregistreaza in conturi in afara bilantului Ca urmare, avand in vedere prevederile mentionate mai sus, exista posibilitatea emiterii facturii anterior livrarii marfii.

Potrivit prevederilor OANAF 1790/2012 pentru aprobarea modelului si continutului formularului (300) „Decont de taxa pe valoarea adaugata” la randul 3 – se inscriu informatiile preluate din jurnalul de vanzari*), privind baza de impozitare pentru livrarile de bunuri/prestarile de servicii care nu sunt impozabile in Romania pentru ca nu au locul livrarii/prestarii stabilit, conform art. 132 si 133 din Codul fiscal, in Romania, precum si pentru livrarile intracomunitare de bunuri, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b) si c) din Codul fiscal, pentru care exigibilitatea taxei intervine in perioada de raportare**), inclusiv sumele din facturile pentru incasari de avansuri partiale pentru aceste livrari intracomunitare de bunuri, scutite.

In concluzie nu trebuie stornata factura, iar exportul trebuie inscris in decontul de TVA aferent lunii februarie.

In privinta stornarii, exista posibilitatea anularii ei in situatia in care aceasta nu a fost transmisa beneficiarului, potrivit prevederilor art.159 din Codul fiscal.

Sursa: fiscalitatea.ro

Data aparitiei: 11 martie 2015

Leave a Reply