Speta: Comert online – emitem bon fiscal?

Speta: Comert online – emitem bon fiscal?

O firma doreste sa isi diversifice activitatea prin efectuarea de comert online cu produse de constructii si de bricolaj. Avem in obiectul de activitate si codul CAEN corespunzator acestui tip de comert.

Acest sistem se desfasoara astfel: persoana fizica apeleaza site-ul firmei, alege produsul si valideaza comanda de cumparare. Dupa validarea si efectuarea platii numai prin banca, societatea intocmeste factura fiscala catre cumparator, incarca marfa si o transporta acasa, clientului.

Vom constata daca in aceste conditii firma este obligata sa emita bonuri fiscale catre persoanele fizice.

De asemenea, vom vedea daca in conditiile de mai sus, acest tip de activitate este considerat comert prin corespondenta de la care firma e exceptata de la emiterea  de bon fiscal.

In opinia noastra, nu aveti obligatia sa emiteti bon fiscal, pentru incasarile efectuate de la persoane fizice ce platesc bunurile cumparate prin intermediul sistemului bancar.

Opinia noastra se intemeiaza pe prevedere de la art. 1 din OUG 28/1999, privind casele de marcat fiscale, republicata cu modificari ulterioare, ce stabileste acesta obligatie pentru livrarile „direct catre populatie”.

 
Noi consideram ca aceasta nu este o livrare direct catre cumparator, deoarece acesta nu intalneste vanzatorul in aceiasi incinta la data la care sunt puse la dispozitia beneficiarului bunurile, iar plata se efectueaza ulterior/anterior livrarii.
 
In plus, consideram eronat emiterea a doua documente pentru o singura incasare, deoarece emiterea bonului fiscal nu este insotita de o suma de bani.
 
Din punctul de vedere al vanzarii prin corespondenta, este greu de identificat o definitie corecta, atata timp ce actul normativ nu defineste exact modalitatea efectiva de realizare. In esenta, prin faptul ca intervine un curier pentru livrarea bunurilor ar putea fi asimilata unei livrari prin corespondenta.

Insa consideram mai corect argumentatia ca nu se necesita emiterea bonului fiscal deoarece nu este o livrare direct catre populatie si evident incasarea se face prin banca.

Sursa: contabilul.ro si portalcontabilitate.ro

Data aparitiei: 18 iulie 2014

Leave a Reply