Speta: Chirie deductibila sau nedeductibila?

Speta: Chirie deductibila sau nedeductibila?

In speta urmatoare se face referire la situatia in care expira contractul de inchiriere pentru unul dintre punctele de lucru si se incheie un act aditional de prelungire care trebuia declarat la ONRC, dar pe care firma nu il declara. Societatea considera cheltuiala cu chiria ca fiind deductibila pe anul in curs. Vom stabili cum trebuie considerata aceasta cheltuiala.

Conform Art.21 alin.(1) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative in vigoare.

Chiar daca a expirat contractul de inchiriere pentru punctul de lucru si nu ati declarat la ONRC actul aditional de prelungire a acestuia, cheltuielile privind chiria pentru acel spatiu sunt considerate deductibile.

Deductibilitatea cheltuielilor privind chiria  trebuie privita prin prisma faptului ca spatiul este utilizat pentru activitatea economica.

Insa este necesar sa se aiba in vedere faptul ca expirarea contractului de chirie a spatiului poate duce la listarea societatii ca inactiva sau chiar la radiere, punandu-se problema legalitatii activitatii desfasurate in aceasta perioada si chiar la sanctionarea cu amenda pentru nedeclararea actului aditional de prelungire a contractului de inchiriere la ONRC.

Sursa: infotva.ro

Data aparitiei: 03 aprilie 2015

Leave a Reply