Speta: Cheltuieli reparatii micro

Speta: Cheltuieli reparatii micro

Discutam despre o microintreprindere care inchiriaza o cladire pentru un punct de lucru in vederea desfasurarii activitatii (cafenea). Cladirea necesita reparatii: tencuiala, inlocuire usi, zugravit, gresie si pardoseli. S-au efectuat aceste reparatii si pentru materialele cumparate societatea nu are decat bonuri fiscale pe care nu este trecut CUI-ul societatii. Cum se inregistreaza materialele cumparate? Se intocmesc NIR si bonul consum? Care vor fi monografia contabila si regimul acestor cheltuieli?

Dat fiind ca sunteti microintrepindere – deci nu se pune problema deductibilitatii cheltuielilor – nu aveti obligatia sa respectati prevederile art. 21, alin. (4), litera f) din Codul fiscal :

„Urmatoarele cheltuieli nu sunt deductibile:

(…)
f) cheltuielile inregistrate in contabilitate, care nu au la baza un document justificativ, potrivit legii, prin care sa se faca dovada efectuarii operatiunii sau intrarii in gestiune, dupa caz, potrivit normelor;”

Dar pentru ca in momentul in care depasiti cifra de afaceri care constituie plafonul pentru microintreprindere sau procentul de venituri provenite din consultanta veti fi nevoiti sa recalculati impozitul pe profit de la inceputul anului aplicand art. 21, este preferabil sa il respectati preventiv.

Deci in acest moment puteti inregistra toate cheltuielile pe baza bonurilor fiscale direct pe cheltuieli (6024, 611, etc.) – pentru ca nu trebuie sa dovediti nimanui inca deductibilitatea acestora – sau respectati preventiv prevederile art. 21 si intocmiti la receptie NRCD si la consum Bonuri de consum.

Monografia contabila este :

–    Daca doriti sa inregistrati bonurile fiscale direct pe cheltuieli :
6XX = 401 si 401 = 5311/5121

–    Daca doriti sa tineti cont de o eventuala apreciere a deductibilitatii (in eventualitatea devenirii de platitor de impozit pe profit) :
1) Receptia pe baza de NRCD a materialelor achizitionate
3XX = 401

2)    Consumul pe baza de Bon de consum al acestora :
6XX = 3XX.

Sursa: infotva.ro

Data aparitiei: 27 noiembrie 2015

Leave a Reply