Speta: Casare – ajustare TVA???

Speta: Casare – ajustare TVA???

Casarea bunurilor de capital are ca subiect concret o societate care cumpara mijloace fixe in anul 2008 pe care le depoziteaza in vederea utilizarii. In 2010 incepe sa le utilizeze (durata de viata utila – 10 ani, deci sunt bunuri de capital) si 2013 le caseaza.

Vom vedea daca trebuie ajustat TVA-ul si daca perioada de ajustare incepe in 2008, la achizitie sau in 2010,  la utilizarea pentru prima data.

In cazul prezentat mai sus, o companie achizitioneaza in 2008 un bun de capital (activ corporal fix amortizabil, a carei durata normala de utilizare stabilita pentru amortizarea fiscala este mai mare de 5 ani, conform art.149 alin.(1) Cod fiscal), pe care il trece in conservare din momentul achizitiei pana in anul 2010.

Compania incepe sa utilizeze mijlocul fix in anul 2010, in cadrul activitatii firmei, cu scopul obtinerii de operatiuni economice din sfera de aplicare a TVA (presupunem). Durata de functionare a activului este de 10 ani.

Conform art.149 alin.(3) lit.a) , perioada de ajustare a bunului de capital incepe din 01 ianuarie a anului in care a fost achizitionat , respectiv anul 2008 si se aplica pe o perioada de 5 ani (art.149 alin.2 lit.a).

Perioada de ajustare se aplica pentru anii : 2008, 2009, 2010, 2011, 2012.

Prin trecerea in conservare, a mijlocului fix in anul 2008,  se interpreteaza ca bunul de capital nu este folosit in activitatea firmei, pentru desfasurare de operatiuni economice din sfera de aplicare TVA, ceea ce contravine prevederilor art.145 alin.(2) lit.a).

Conform prevederilor art.149 alin.(4) lit.a) pct.2, coroborat cu pct.54 alin.(7) din Normele de aplicare a Codului fiscal,  se impune ajustarea TVA in favoarea statului, inca din luna inregistrarii facturii de achizitie (2008) cu totalul valoriiTVA deduse din factura de achizitie (o cincime/an*5 ani perioada ajustare=5 cincimi * valoare dedusa TVA achizitie bun capital).

Ajustarea operata trebuie operata in jurnalul de cumparari si se mentioneaza in registrul bunurilor de capital, precum si declarata in D300 (rd.31 „ajustari pentru bunurile de capital”), aferenta perioadei in care se ia decizia de trecere in conservare a imobilizarii, care coincide cu luna de achizitie, in cazul de mai sus .

Conform art.149 alin.(5) lit.a) Cod fiscal, in luna punerii in functiune a mijlocului fix, in anul 2010, se procedeaza la ajustarea TVA in favoarea firmei, in sensul ca aveti dreptul la deducerea TVA aferenta achizitie bunului de capital, pentru perioada ramasa din perioada de ajustare, respectiv pentru anii 2010, 2011 si 2012.
Ajustarea aferenta celor trei ani(2010-2012)  se calculeaza astfel : o cincime/an*3 ani perioada ramasa ajustare= 3 cincimi* valoare TVA dedusa la achizitia bunului de capital. Cu ocazia  ajustarii TVA in 2010, se va mentiona acesata operatiune in  in jurnalul de cumparari, de asemenea se va completa registrul bunurilor de capital si se va declara in Decontul 300 valoarea ajustata in favoarea firmei.

Conform art.149 alin.(4) lit.d), se procedeaza la ajustarea TVA deductibila atunci cand bunul de capital isi inceteaza existenta. Casarea este unul din cazurile in care bunul de capital isi inceteaza existenta, deci se impune ajustarea TVA, cu conditia ca acest lucru sa se produca in perioada prevazuta de ajustare : 5 ani de la achizitie.

Avand in vedere ca perioada de ajustare in cazul de fata este cuprinsa intre anii 2008-2012, iar casarea bunului de capital se realizeaza ulterior acesteia, in anul 2013, nu se va proceda la ajustarea TVA.

Sursa: fiscalitatea.ro si portalcontabilitate.ro

Data aparitiei: 08 iulie 2014

Leave a Reply