Speta: Bonuri de combustibil falsificate

Speta: Bonuri de combustibil falsificate

Care e rezolvarea legala in cazul in care se constata ca unele cheltuieli cu carburanti sunt nedeductibile deoarece combustibilul are provenienta nedovedita?

Mai exact, bonurile fiscale de achizitie (bonurile de combustibil) prezentate si inregistrate in contabilitate s-au dovedit a fi false.

Neexistand un document justificativ care sa reflecte realitatea, care este tratamentul fiscal al veniturilor obtinute de catre societate prin utilizarea carburantilor respectivi?

Din punct de vedere fiscal, impozitarea veniturilor realizate se face conform Titlului II din Codul Fiscal.

Conform art.20 din Codul fiscal, veniturile neimpozabile sunt:

Art. 20 – Venituri neimpozabile

Urmatoarele venituri sunt neimpozabile la calculul profitului impozabil:

a) dividendele primite de la o persoana juridica romana sau de la o persoana juridica straina platitoare de impozit pe ……

b) diferentele favorabile de valoare a titlurilor de participare, ……

c) veniturile din anularea cheltuielilor pentru care nu s-a acordat deducere, veniturile din reducerea sau anularea provizioanelor pentru care nu s-a acordat deducere, veniturile din recuperarea cheltuielilor nedeductibile, veniturile din restituirea ori anularea unor dobanzi si/sau penalitati de intarziere pentru care nu s-a acordat deducere, precum si veniturile reprezentand anularea rezervei inregistrate ca urmare a participarii in natura la capitalul altor persoane juridice;

d) veniturile neimpozabile, prevazute expres in acorduri si memorandumuri aprobate prin acte normative;

e) veniturile din vanzarea/cesionarea titlurilor de participare detinute la o persoana juridica romana sau la o persoana juridica straina situata intr-un stat cu care Romania are incheiata o conventie de evitare a dublei impuneri, ……
f) veniturile din impozitul pe profit amanat …..
g) veniturile reprezentand modificarea valorii juste a investitiilor imobiliare/activelor biologice, ……
h) veniturile din lichidarea unei alte persoane juridice romane sau unei persoane juridice straine situate intr-un stat cu care Romania are incheiata o conventie de evitare a dublei impuneri……

Prin urmare daca veniturile realizate nu se regasesc in lista de venituri neimpozabile rezulta ca acestea sunt considerate impozabile la stabilirea bazei de impozitare a impozitului pe profit.

Sursa: fiscalitatea.ro

Data aparitiei: 18 iunie 2015

Leave a Reply