Speta: Activitati de consultanta in afaceri si management

Speta: Activitati de consultanta in afaceri si management

Speta de azi se refera la o societate cu CAEN 7022 – Activati de consultanta pentru afaceri si management, care nu a avut nici un fel de activitate incepand cu noiembrie 2012 pana in prezent. Are aceasta societate obligatia de a-si schimba vectorul fiscal in impozit pe venit sau ramane platitoare de impozit pe profit?

Societatea va aplica sistemul de impunere pe veniturile microintreprinderilor in situatia in care, la data de 31 decembrie 2014, indeplineste cumulativ urmatoarele conditii prevazute de art. 112^1 din Codul fiscal:
–    realizeaza venituri, altele decat din activitati in domeniul bancar, in domeniile asigurarilor si reasigurarilor, al pietei de capital, cu exceptia persoanelor juridice care desfasoara activitati de intermediere in aceste domenii, in domeniul jocurilor de noroc;
–    realizeaza venituri, altele decat cele din consultanta si management, in proportie de peste 80% din veniturile totale;
–    a realizat venituri care nu au depasit echivalentul in lei a 65.000 euro;
–    capitalul social al acesteia este detinut de persoane, altele decat statul si autoritatile locale.
–    nu se afla in dizolvare cu lichidare, inregistrata in registrul comertului sau la instantele judecatoresti, potrivit legii.

Asadar, avand in vedere ca cifra de afaceri in anul 2014 a fost zero, societatea trebuie sa comunice organelor fiscale teritoriale schimbarea sistemului de impunere, pana la data de 31 ianuarie 2015, prin depunerea unei declaratii de mentiuni (010).

Sursa: fiscalitatea.ro

Data aparitiei: 19 februarie 2015

Leave a Reply