Monografie contabila: Paguba produsa de salariat si nerecuperata

Monografie contabila: Paguba produsa de salariat si nerecuperata

Avem situatia in care casa de schimb valutar are de recuperat de la un salariat o anumita suma de bani, in urma unor greseli de calcul care au dus la plata unor sume mai mari clientilor (rest). Suma care nu poate fi platita de salariat va fi suportata de firma. Aceasta cheltuiala e deductibila? Cum va fi scazuta din contabilitate?

Inregistrarea initiala a pagubei produsa de salariata, probabil, s-a efectuat astfel:
461 / analitic salariata = 5311 suma respectiva.

Insa, conform functiunii contului 428 din Reglemnentarile contabile aprobate prin OMFP 1802/2014, in debitul acestuia se inregistreaza „sumele datorate de personal, reprezentand imputatii (cont 531)”.

Asadar, inregistrarea efectuata nu este una incorecta, insa conforma cu prevederile Reglementarilor contabile este utilizarea contului 4282 „Alte creante in legatura cu personalul (A)” analitic salariata in locul contului 461.
In aceasta situatie, inregistrarea este:

4282 / analitic salariata = 5311.

In cazul in care persoana respectiva, pe timpul cat este angajata la societate, nu poate achita debitul fata de aceasta, iar societatea nu apeleaza la instanta de judecata pentru recuperarea prejudiciului, in conditiile in care salariatei ii inceteaza contractul de munca, creanta societatii se va inchide pe o cheltuiala nedeductibila fiscal, astfel:

6588 = 4282 / analitic salariata.

Caracterul nedeductibil al acestei cheltuieli este cauzat de faptul ca aceasta cheltuiala nu este efectuata in scpul obtinerii de venituri impozabile, in conformitate cu art. 21 alin. (1) din codul fiscal. Practic, este o paguba produsa societatii, nerecuperata de la faptas.

Inchiderea sumei pe cheltuieli se va face in baza unei decizii a administratorului societatii, in care se va stipula faptul ca, deoarece persoanei careia i s-a imputat paguba ii inceteaza contractul de munca, iar societatea nu doreste actionarea sa in instanta, cheltuielile fiind, poate, mai mari cu aceasta actiune decat suma respectiva.

Sursa: fiscalitatea.ro

Data aparitiei: 10 noiembrie 2015

Leave a Reply