Documentar privind vanzarea sub pretul de achizitie

Documentar privind vanzarea sub pretul de achizitie

Pentru vanzarea de produse sub pretul de achizitie trebuie sa avem in vedere mai multe reglementari in vigoare aduse de Ordonanta 99/2000.

Avem urmatoarea situatie: „O societate detine doua magazine alimentare si doreste sa inceteze activitatea unui magazin. Exista stoc de marfa, iar administratorul doreste sa vanda aceasta marfa sub pretul de achizitie si nu sa transfere marfa catre celalat magazin. Se incadreaza in prevederile OG 99/2000?”.

Regula generala (art. 17 din Ordonanta nr. 99/2000) prevede ca este interzis oricarui comerciant sa ofere sau sa vanda produse in pierdere. Prin vanzare in pierdere, in sensul acestei ordonante, se intelege orice vanzare la un pret egal sau inferior costului de achizitie, astfel cum acesta este definit in reglementarile legale in vigoare.

Prin exceptie este permisa vanzarea in pierdere in cazul situatiilor prevazute la art. 16 lit. a) -c), e)-i), speta dvs. incadrandu-se la lit. a), vanzari de lichidare.

Potrivit art. 18 lit. b) din Ordonanta nr. 99/2000 privind comercializarea produselor si serviciilor de piata, prin vanzare de lichidare se intelege orice vanzare precedata sau insotita de publicitate si anuntata sub denumirea de „lichidare” si care, printr-o reducere de preturi, are ca efect vanzarea accelerata a totalitatii sau numai a unei parti din stocul de produse dintr-o structura de vanzare cu amanuntul in situatia incetarii din proprie initiativa a activitatii comerciantului in structura de vanzare.

Vanzarile de lichidare sunt supuse notificarii in baza unui inventar detaliat al marfurilor de lichidat intocmit de comerciant, care este obligat sa justifice cu documente legale provenienta produselor respective.

Notificarea se face la primaria localitatii in a carei raza teritoriala este amplasata structura de vanzare sau, dupa caz, la primariile sectoarelor municipiului Bucuresti, cu cel putin 5 zile inainte de inceperea vanzarilor de lichidare in situatia prevazuta la art. 18 lit. b).
Perioada pentru care se notifica vanzarile de lichidare, in cazul expus de dvs., este de maximum 60 de zile pe an.

La cererea organelor de control abilitate comerciantul este obligat sa justifice cu documente legale situatia care a motivat vanzarea de lichidare, in termen de maximum 10 zile de la finalizarea operatiunilor de lichidare.

Pe durata vanzarilor de lichidare se pot lichida numai produsele inscrise in lista de inventar aferenta notificarii si aflate in stocul unitatii comerciale la data depunerii/transmiterii notificarii. Stocul este format din produsele expuse in spatiile destinate vanzarii si cele aflate in depozitele structurii de vanzare; produsele detinute in antrepozite si/sau in depozite situate in afara structurii de vanzare pentru care a fost facuta notificarea nu intra in componenta stocului de lichidat.

Pot face obiectul vanzarilor de lichidare numai produsele care fac parte din stocul structurii de vanzare si a caror contravaloare a fost achitata de comerciant la data depunerii/transmiterii notificarii.

In consecinta, consideram ca va incadrati in prevederile art. 18 lit. b) din Ordonanta nr. 99/2000, societatea putand efectua o vanzare de lichidare, cu pret redus (sub pretul de achizitie) cu respectarea si a celorlalte prevederi din acest act normativ.

Sursa: contabilul.ro

Data aparitiei: 17 mai 2017

Leave a Reply